W kreatorze wydruków udoskonalono działanie lokatora w wyborze składników płacowych przy włączonej opcji wyświetlenia składników ze wszystkich typów list. Obecnie można wyszukać składniki po nazwie od razu po zaznaczeniu ww. opcji.
Zmiany Merytoryczne
Rozwiązano problem z wyrównaniem do najniższego wynagrodzenia dla osób wynagradzanych stałą miesięczna kwota w przypadku braku zmiany wynagrodzenia oraz skorzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego w tym miesiącu.
Usunięto przyczynę wykazywania dochodu za okres od 1.08.2019 osoby delegowanej, która nie ukończyła 26 lat w polu 57 zamiast 39 deklaracji PIT-11.
W obliczeniach od dochodu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą korzystających z tzw. „Małego ZUS” (kod tytułu 0590) wprowadzono zmiany wynikające z ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. 2550 z 2019r.). Rozbudowano kartotekę firmy „Mały ZUS” o pozycje przychodu z tytułu opodatkowania prowadzonej działalności w formie „Karty podatkowej” lub „Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych” oraz pozycje przychodu i dochodu w przypadku opodatkowania prowadzonej działalności na zasadach ogólnych.
W obliczeniach miesięcznej deklaracji ZUS DRA począwszy od 2/2020 zmieniono sposób wyznaczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą na zasady tzw. „Małego ZUS plus”. Na podstawie danych o przychodach i dochodach z kartoteki firmy „Mały ZUS” wyznaczany jest przeciętny miesięczny dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz podstaw wymiaru składek z uwzględnieniem współczynnika 0.5.
Wprowadzono nowe wzory deklaracji ZUS DRA II ZUS RCA II zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów (Dz.U. 102 z 2020r.). Nowe wzory obowiązują od 2/2020 i wymagają podania numeru deklaracji 40 lub większego.
W związku z opublikowaniem przez ZUS informacji na temat wykazywania w raporcie ZUS RCA wpłaty do PPK finansowanej przez podmiot zatrudniający zmieniono w miesięcznej deklaracji ZUS DRA mechanizm wypełnienia na ZUS RCA pola 27 „Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek” na analogiczny do zasad wliczania składki PPK pracodawcy do przychodu uczestnika. Mechanizm ten można przełączyć za pomocą parametru konfiguracyjnego „Składki na PPK wpłacane” z kategorii „Obliczenia list płac” ustawiając go na wartość „w miesiącu wypłaty”.
W elektronicznych deklaracjach PIT-4R i PIT-8AR rozwiązano problem z wypełnianiem pola 7 „Rodzaj korekty”.
W elektronicznej deklaracji PIT-11 wymuszono transfer zerowych pól przychodów 29 i 36 umożliwiając tym samym przygotowanie i poprawną weryfikację deklaracji, w której jedynymi niezerowymi wartościami są pola dochodu zwolnionego od podatku 32 i 39.
Rozwiązano problem z wykazywaniem składek zdrowotnych dla osób do 26 lat zwolnionych z podatku, którzy nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Zgodnie z interpretacją ministerstwa finansów, że procentowe koszty uzyskania przychodów należy liczyć od łącznej kwoty przychodu zleceniobiorcy w tym również składki na PPK płacone przez zleceniodawcę w typach list płac „Umowy” i „Projekty” oraz w „Zawieraniu umów cywilno-prawnych” wprowadzono mechanizm doliczania do podstawy kosztów składek PPK pracodawcy analogiczny jak w przypadku przychodu. Mechanizm ten można przełączyć za pomocą parametru konfiguracyjnego „Składki na PPK wpłacane” z kategorii „Obliczenia list płac” ustawiając go na wartość „w miesiącu wypłaty”.
W obliczeniach deklaracji PIT-11 od umów cywilnoprawnych dla osób będących uczestnikami PPK poprawiono wyznaczenie dochodu w przypadku doliczania do przychodu składki PPK pracodawcy.