Dodatkowe informacje:
Aby rozwiązać zgłaszane problemy dotyczące obsługi PPK zdecydowaliśmy się na wprowadzenie zmian w działaniu tego okna. Szczególnie rozwiązanie problemu związanego z dodawaniem okresów płacowych po wygenerowaniu pliku z listą wypłat PPK wymagało znaczących zmian w działaniu dotychczasowej funkcjonalności. Szczegółową listę zmian znajdziecie w opisie zmian. Najważniejsze z nich:
Uwaga: W konsekwencji tych zmian program „nie wie”, jaki status PPK ma danych pracownik dopóki okres płacowy nie zostanie naliczony. Dlatego filtr „aktywni uczestnicy” nie pokaże żadnych pracowników na liście, a filtr „wszyscy” pokaże dla wszystkich pracowników status „nieznany” dopóki nie zostaną naliczone okresy płacowe.
Zgodnie z przepisami pracownik, który osiąga wynagrodzenie niższe niż 120% minimalnego wynagrodzenia, ma prawo do obniżenia swojej wpłaty podstawowej z 2% do 0,5%. Jeśli jednak w danym miesiącu jego wynagrodzenie przekroczy 120% minimalnego wynagrodzenia, pracodawca ma obowiązek policzyć mu w tym miesiącu (i tylko w tym miesiącu) wpłatę podstawową w wysokości 2%. Wciąż jeszcze jest wiele niewyjaśnionych wątpliwości w tym obszarze, dlatego jeszcze wstrzymujemy się z pełną automatyzacją tego procesu. W związku z tym:
Nowelizacja przepisów wynikająca z pakietu tarczy antykryzysowej wprowadza m.in. zmianę definicji kosztu płacy raportowanego w INF-D-P. Zgodnie z tą zmianą składka na Fundusz Solidarnościowy jest wliczana do kosztu płacy (dotychczas była z niego wykluczona).