W procesie aktualizacji systemu i kompilacji całości systemuwprowadzono nowy tryb wyświetlania informacji o postępach operacji. Zamiast wyświetlania nazwy obiektu, którego dotyczy operacja aktualizacji lub kompilacji, co mniej więcej 5 minut wyświetlany jest procentowy stopień zawansowania operacji. Nowy tryb jest włączany za pomocą polecenia ONLINE_MODE = 1 wpisanego w plik „Defs_init.ini”.
Podczas aktualizacji systemudodano wyświetlanie informacji o serwerze, bazie danych oraz użytkowniku. Informacje wyświetlane są na dolnej listwie głównego okna programu.
W mechanizmie importu do „Ewidencji nieobecności” pobranych z PUE eZLA poprawiono klasyfikację niezdolności do pracy w przypadku występowania na eZLA więcej niż jednego kodu literowego. W przypadku eZLA z kodem A i B niezdolność do pracy jest klasyfikowana jako choroba w trakcie ciąży – powód nieobecności C.
W procesie obliczania listy płacwprowadzono nowy tryb wyświetlania informacji o postępach operacji. Zamiast wyświetlania imienia i nazwiska osoby oraz nazwy aktualnie obliczanego składnika obiektu, co mniej więcej 5 minut wyświetlany jest procentowy stopień zawansowania operacji. Nowy tryb jest włączany za pomocą polecenia ONLINE_MODE = 1 wpisanego w plik „Defs_init.ini”. Ponadto dodano parametr użytkownika „Minimalna ilość osób listy” pozwalający określić po przekroczeniu ilu osób na liście włącza się nowy tryb.
Wymieniono moduł WAPRO PPKna wersję 8.50.2 w którym dodano szereg dodatkowych opcji i zmieniono procedury importu danych. Opis zmian jest zawarty w pliku pomocy modułu.
Zmiany merytoryczne:
Usunięto przyczynę nie naliczania kosztów autorskich na kolejnej liście podstawowej wypłacanej w tym samym miesiącu.
W obliczeniach składek PPK na listach płac i w umowach zlecenia wprowadzonomechanizm przesunięcia przychodu uczestnika z tytułu składek pracodawcy na kolejny miesiąc realizując tym samym interpretację Ministerstwa Finansów art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do składek PPK: „Przychód pracownika powstaje w momencie otrzymania lub pozostawienia w dyspozycji podatnika pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W związku z powyższym podatek od otrzymanego nieodpłatnego świadczenia w związku z uczestnictwem pracownika w PPK powstaje w miesiącu, w którym podmiot zatrudniający dokonał wpłat na rachunek pracownika w PPK”. Pracodawcy, którzy mają zamiar przesyłać składki na PPK w miesiącu wypłaty mogą wyłączyć ten mechanizm za pomocą parametru konfiguracyjnego „Składki na PPK wpłacane” z kategorii „Obliczenia list płac” ustawiając go na wartość „w miesiącu wypłaty”.
Mechanizm przesuniętego przychoduuwzględniono również w obliczeniach przychodu zwolnionego od podatku na podstawie art. 21 ust 1pkt 148 ustawy dla osób do 26 roku życia.
Wprowadzono zmiany w wydruku„Karta zarobkowa (podatek)”. Dodano kolumnę odpowiedzialną za składki pracodawcy na PPK, zmieniono nazwę kolumny „Składnik zwolniony z podatku” na „Przychód zwolniony z podatku” i uwzględniono w niej przychód osób do 26 roku życia korzystających ze zwolnienia z podatku.
W opcji „Zawieranie umów cywilno prawnych”zmieniono procedury przeliczające kwotę netto umowy na kwotę brutto z uwzględnieniem wyłączenia naliczenia zaliczki na podatek dla osób do 26 roku życia oraz składek uczestnika i pracodawcy na PPK.
„Transfer składek na PPK z miesiąca”rozbudowano o eksport zerowych składek w przypadku, gdy ze statusu uczestnika wynika, że podlega on PPK, a z różnych przyczyn jego składki na PPK nie zostały policzone.
W „Transferze składek na PPK z miesiąca”dodano mechanizm rejestracji składek na PPK uczestnika oraz podatku od składek pracodawcy, w sytuacji wpłaty składek do instytucji w miesiącu wypłaty, w przypadku gdy uczestnik złożył rezygnacje po naliczeniu listy, a przed eksportem składek do modułu PPK. Rejestracja zwrotu składek wyłącza ich eksport do modułu PPK.
Typy list płacrozbudowano o składniki pozwalające zwrócić potrąconą składkę uczestnika na PPK oraz podatku od składek pracodawcy, jeżeli zachodzi taka potrzeba, zarejestrowane podczas transferu składek do modułu PPK. Zwracane są kwoty zarejestrowane w kartotece „Zwrot składek PPK” dotyczące poprzedniego miesiąca w stosunku do daty wypłaty listy.
Na wydrukach „Rachunek do umowy zlecenia lub o dzieło”, „Umowa o dzieło - wydruk z rachunkiem”, „Umowy zlecenia - wydruk z rachunkiem”, „Rachunek do umowy zlecenia lub o dzieło (O)”i „Rachunek do umowy zlecenia lub o dzieło (P)”dodano składki na PPK płacone przez uczestnika oraz składki na PPK pracodawcy zwiększające przychód do opodatkowania.
Kartotekę „Szkolenia BHP”rozbudowano o możliwość wyłączenia kontroli szkoleń okresowych zgodnie z art. 237(3) § 22 Kodeksu Pracy: „Szkolenie okresowe pracownika, o którym mowa w § 2, nie jest wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych".
W zdarzeniach kadrowych BHP oraz raportach „Wydruk osób posiadających szkolenia BHP”, „Wydruk osób nie posiadających ważnych szkoleń BHP”dodano mechanizm realizujący zapis art. 15 ust 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, który mówi: „4. Pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 1 przeprowadza się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach, natomiast osób zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 2-6 - w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.”. W związku z tym pierwszy instruktaż zarejestrowany w kartotece„Szkolenia BHP” jest traktowany jako ważne szkolenie okresowe w przeciągu odpowiednio 6 i 12 miesięcy od daty zatrudnienia.
W zdarzeniu kadrowym badania lekarskiepoprawiono działanie mechanizmu dla przypadku wielu kolejno po sobie następujących umów o prace i ważnych badań okresowych wykonanych w czasie obowiązywania jednej z poprzednich umów.
Zdarzenia kadrowe uczestnik PPKrozbudowano o informację o osobach o statusie „oczekujący na rejestrację”, które powinny być zarejestrowane w module PPK oraz o informacje o osobach, które zrezygnowały z programu, a które zostaną zarejestrowanie po 4 latach od rezygnacji.
Proces generowania miesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRArozbudowano o mechanizm tworzenia w ZUS RPA okresów pracy nauczycielskiej. W opcji „Inne dane do ubezpieczeń"dodano możliwość zaznaczenia, że osoba jest nauczycielem. Dla tej osoby na podstawie kartoteki angaży i ewidencji nieobecności tworzone są zapisy w sekcji III.F ZUS RPA.
Raporty „Informacja dla osoby ubezpieczonej ZUS RMUA”, „Informacja dla osoby ubezpieczonej ZUS RMUA v.2” rozbudowano o mechanizm tworzenia okresów pracy nauczycielskiej analogiczny do ZUS RPA.
W obliczeniach deklaracji PIT-11 (24)uwzględniono przesunięcie przychodu uczestnika PPK z tytułu składek pracodawcy oraz zwrot zaliczki na podatek od tych składek w przypadku rezygnacji z uczestnictwa przed wysłaniem składek do instytucji finansowej.
W „Karta zarobkowa (podatek)”uwzględniono zwrot zaliczki na podatek od składek pracodawcy na PPK w przypadku rezygnacji z uczestnictwa przed wysłaniem składek do instytucji finansowej.
Zmieniono domyślne ustawienie parametru „Wyrównanie do najniższego wynagrodzenia” na wartość „uwzględnienie chorób – dniówkowo”.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności
You can revoke your consent any time using the Revoke consent button.Użycie Plików Cookies