Oświadczenie o zakończeniu wsparcia dla SQL Server 2016

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że wersja MS SQL Server 2016 w programach linii Symfonia, Symfonia ERP oraz Symfonia ERP Kadry i Płace będzie wspierana jeszcze przez rok, do końca listopada 2024 roku.

Dla użytkowników oprogramowania Symfonii oznacza to, że od dnia 1 grudnia 2024 roku Symfonia zaprzestanie testowania, udzielania porad oraz rozwiązywania bieżących problemów wynikających z działania naszych aplikacji we współpracy z silnikiem bazodanowym Microsoft SQL 2016.

Decyzja ta została podjęta w wyniku wstrzymania przez Microsoft podstawowego wsparcia tej wersji serwera bazodanowego 13 lipca 2021 roku, a wsparcie rozszerzone producent zakończy 14 lipca 2026 roku. Oznacza to przede wszystkim brak wsparcia gwarancyjnego, usuwanie i wydawanie poprawek błędów niezwiązanych z bezpieczeństwem oraz niewprowadzanie nowych funkcji, co znacząco obniża możliwości Symfonii w zakresie utrzymania swych produktów i ich rozwoju.

Korzystanie ze starej technologii uniemożliwia nam użycie nowych komponentów do wytwarzania oprogramowania i spowalnia proces wprowadzania aktualizacji prawnych i funkcjonalnych. Konieczność weryfikacji i testowania wprowadzonych zmian na wersjach oprogramowania we współpracy z różnymi silnikami bazodanowymi, które nie są wspierane przez ich producentów, utrudnia lub wręcz uniemożliwia szybkie dostosowanie się do dynamicznie zmieniających się oczekiwań i potrzeb naszych użytkowników oraz zmian prawnych.

Ze względu na skalę wykorzystywania wersji MS SQL Server 2016 wśród naszych klientów, zdecydowaliśmy się kontynuować współpracę z tą wersją SQL w trybie wsparcia rozszerzonego od Microsoft aż do 30 listopada 2024 roku. Dzięki decyzji o zakończeniu wsparcia będziemy w stanie dostarczać więcej wartości w produktach w krótszym czasie.

Wersje produktów wydane po 30 listopada 2024 roku nie będą współpracowały z wersją silnika bazy danych MS SQL Server 2016 (konwersja bazy danych nie będzie możliwa).

Mamy nadzieję, że powyższe oświadczenie wyczerpująco przedstawia powody i cele podjętej przez nas decyzji o wycofaniu się ze wsparcia naszego programowania we współpracy z Microsoft SQL Server 2016.

Zespół Symfonia sp. z o.o.

Na skróty:
© 2019 by Soft-DC KOMPUTERY, 63-600 Kępno, ul Przemysłowa 1A